Rok 2011 u hasičů v Hejnicích

Hejničtí hasiči prožili rok 2011 plný událostí souvisejících s jejich činností. Nejvýznamnějším dnem byl 15. říjen. Tento den byla slavnostně předána jednotce sboru, zbrusu nová automobilová stříkačka MAN  TGM 18. 340 CAS 20. Za účasti zástupců našeho města, starosty pana Jiřího Horáka, pana Jaroslava Demčáka, významných sponzorů, hostů Hasičského záchranného sboru Liberec, Okresního sdružení hasičů, sborů okrsku Hejnice a kolegů hasičů z německého Eillenbrug byl tento moderní vůz předán a ještě tento den byl zařazen do výjezdu jednotky.Vozidlo MAN je vybavené nádrží o objemu 5000 litrů. Bylo vyrobené a sestavené na míru,dle požadavků hasičů Hejnice, ve firmě SPS-VKP Slatiňany. Cisternu zakoupil Městský úřad s přispěním dvou velkých sponzorů, kteří své finanční dary zaslali již po loňských záplavách. Je to velký a spolehlivý pomocník při hasičských událostech. Hasiči se již při výjezdech k požárům o tom mohli přesvědčit.

Hasiči připravili a pořádali pro naše nejmenší občánky tradiční pálení čarodějnic, k této zdařilé akci se připojil i Den otevřených dveří pro mateřské školy. Děti si prohlédly zbrojnici, zastříkaly vodou na terč, prolezly hasičskou technikou a k tomu jim na všechny jejich otázky odpovídali naši šikovní hasiči. Na oplátku děti namalovaly spoustu obrázků na zem před výjezdem z garáží. Závěrečnou ukázku slaňování z věže zbrojnice si vyzkoušely i některé odvážnější paní učitelky.

S jarním táním sněhu a vyšší hladinou řeky Sázavy vyrazili hasiči na akci Jarní splutí Sázavy. Tato řeka v tomto čase bývá místy pěkně divoká a tak kde jinde si osvojit souhru sedmi členů na raftu, než právě zde. Tento závod pořádají profesionální hasiči z Prahy. Zúčastnili se posádky hasičů z celé republiky. .

Koncem května pomáhali hasiči Mateřskému centru Mateřídouška se zajištěním Pohádkového lesa.V létě navštívili zbrojnici klienti z Domova v Raspenavě. Hasiči zajišťovali občerstvení při výročí 800 let města Hejnic a plnili dozor při Babím létu. V září přijeli na víkendový pobyt mladí záchranáři z Německa a společně s našimi hasiči trénovali požární útok.

Cvičení probíhají plánovaně, jako každý rok. Vloni si mohli vyzkoušet svou odolnost a fyzickou kondici při nošení dýchací techniky na polygonu v Jablonci nad Nisou. Další velké cvičení proběhlo v Hajništi v bývalém vojenském prostoru, kterého se zúčastnili téměř všechny sbory frýdlantska.

Nedílnou součástí činnosti hasičů bývají soutěže v požárním útoku. V Lázních Libverda se umístili na 1. místě. V Jindřichovicích pod Smrkem na 4.místě a v Hejnicích na Memoriálu Čeňka Pantůčka na 5. místě. Soutěží se zúčastnilo v průměru 12 družstev.

Jednotka sboru minulý rok vyjížděla k 9x požárům, 9x  technickým zásahům 2x planým poplachům. Jednou drželi hotovost, kvůli velké vodě, která i vloni pohrozila. Ve všech případech výjezdů k událostem dokázali hejničtí hasiči svým profesionálním přístupem, že jsou velice dobře připraveni kdykoliv a kdekoliv pomoci. Bojovat s ohněm nebo velkou vodou se učí i teoreticky, formou různých školení. Řidiči-strojníci ještě navíc jezdí kondiční jízdy.

Jako každý rok, tak i letos byli hasiči pozváni do Německa do Reibitz, kde proběhlo školení na novou techniku.

Miroslav Šimon  starosta SDH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.